Rubriky
Chůze

Výborný start do nového dne

Své tělo výborně nastartujete ranním tréninkem. Mnoho lidí ráno běhá na lačno. Určitě to má něco do sebe. Já zde popíši to, co nyní vyhovuje mně, pokud mám na to čas. Postup je vhodný v případě, že máte dopoledne volné, např. pro sobotu, neděli nebo pro ty, kteří si mohou den uzpůsobit podle sebe.

Čaj s ovocem a cvičení

Ráno vstanu bez budíku. Prostě až se vyspím, tak se vyspím. Chodím celkem brzo spát, takže probuzení mi vychází na šestou či sedmou hodinu.

Ráno nesnídám, jen se napiji. Ráno nemám ihned po probuzení stejně na jídlo chuť. Hodně piji, řekla bych, že až nezdravě moc. Dám si klasický jeden ranní čaj do 1,5 l. Čaj vychladím na teplotu, aby se nechal pít a přidám do něj zmraženou malou kostičku vymačkaného citrónu, dvě větší zmražené kostky džusu vytvořené formou na kostky ledu. Ještě do čaje dám zmraženou oslazenou rozmačkanou směs jahod, borůvek a malin. Opět jde o zmraženou směs danou do formy na led. Samozřejmě, pokud máte k dispozici čerstvé suroviny, tak o to lépe. Celé to osladím tak půl lžící medu. Čaj je tedy přirozeně ovocný s celým ovocem. Obsahuje lehké cukry, které tělo rychle vstřebá. Pitím čaje si nastartuji metabolizmus a dodám rychle tělu nocí ztracené tekutiny a cukry.

Než se mé tělo vzpamatuje, tak si zacvičím. Průběžně při cvičení popíjím čaj. Mé cvičení má spíš povahu strečinku, při kterém srovnám na podložce kosti, protáhnu zkrácené svaly, případně si dle chuti zacvičím jógu či přidám lehké posilování. Abych využila efektivně čas, tak si pouštím ke cvičení angličtinu, rádio či TV (vše v angličtině). Toto protahovací cvičení mi zabere cca 30 až 45 minut a během této doby si vypiji svou dávku čaje. Ještě během svého cvičení dám vařit přílohu (rýži či brambory), kterou si pak sním, až přijdu z následné procházky domů. Po ranním strečinku si vyčistím zuby a jdu ven na procházku.

Ranní procházka či běh

Venku se projdu či si zaběhám takto víceméně nalačno. Tělo má dodánu energii z čaje, nic v žaludku vás netíží. Dobře se běhá či chodí. Cítím, jak se mé tělo postupně rozhýbává, čistí a postupně přechází do takového nádherného meditačního stavu s pročištěnou myslí (tento pocit s plným žaludkem nemívám nebo se ho dosahuji za delší dobu). Dle mého názoru není dobré běhat úplně na lačno. I když chcete spalovat tuky, tak tělo potřebuje pro přeměnu tuků trochu cukru, přeměna tuků v těle pak probíhá efektivněji. Zpočátku tělo spaluje cukry, postupně přechází na spalování tuků. Sama na sobě poznám tuto změnu, kdy tělo přechází na jiný způsob spalování. Obvykle to bývá po 30 minutách. Chůze úplně na lačno (striktní půst) mi nevyhovuje z důvodu, že pak příliš ztrácím svou váhu a žaludek je doslova na vodě.

Chodím takto alespoň 45 minut, obvykle jednu až 1,5 hodiny, když mám chuť tak až 2 h. Každou půlhodinu vnímám jiným způsobem. Pokud je v těle nějaký problém, tak úplně cítím, jak se mé tělo chůzí pročišťuje a hojí. Třeba mne lehce svědí nějaká část těla nebo lehce pobolívá. Mám obvykle pocit zahřátí v dané části těla. Tento pocit obvykle do 20 minut až půl hodiny postupně zmizí a objeví se zase někde jinde. Vysvětluji si to tak, že tělo hojí určité části těla, kde shledává nějaký problém. Jakmile je vyléčena jedna část, přejde na další. Alespoň takto si to vysvětluji. Když bolest neustupuje do 20 minut a je nepříjemná, tak je tam hlubší problém, nebo je daná část příliš přetížena, příliš nemocna a je vhodné cvičení raději ukončit. Pokud jde o hojení, tak případná lehká bolest je mi příjemná a chůzi se mi nechce přerušit, užívám si jí. Někdo říká, že má dva doktory: levou a pravou nohu. Když cítím, že mne nic nepobolívá ani nesvědí, tak vím, že je vše už ok.

Chůzi považuji za výborné balanční cvičení. Zpevníte a prodýcháte celé tělo, přirozeně zapojíte většinu svalů na svém těle. Když je chuť, lze přejít do běhu. Čím déle jdete, tak se mysl uklidní a přechází do stavu meditace. Když jste již hodně utahaní, tělo samo změní styl chůze. Řekla bych, že do přirozenější polohy, kdy tělo již nemá výbušnou energii, šetří každý krok a opět můžete své tělo začít vnímat jiným způsobem, protože postavení těla je více ochablé a změní se. Myšlenky jsou uklidněny, svaly uvolněny, protože není tolik energie ve formě cukru v krvi a zároveň působí vyplavované endorfiny, které tělo činí šťastným. Dostaví se stav klidu, štěstí a pohodlí. Chůzi přeruším v momentu, kdy si ji přestávám užívat s tím, že vždy vyjdu ven alespoň na 30 až 45 minut.

Čím jsem na tom lépe fyzicky, tak o to více kombinuji chůzi s během. Opět dle chuti a momentální fyzické kondice. Dávám přednost chůzi, protože je zdravější. Nicméně nevyhýbám se ani běhu, protože intenzivní fyzická aktivita je pro tělo také nutná.

Vydatná snídaně do 1/2 h

Jakmile přijdu domu, což bývá kolem 10 h, tak se teprve nasnídám a dám si sprchu. Má snídaně, po procházce, ranním pročištěním těla i mysli a víceméně svým způsobem krátkém ranním půstu s dodáním jenom pár cukrů na začátek, má podobu spíše oběda. Kulturisté a trenéři doporučují po výkonu se do 1/2 h najíst a nejíst naopak dvě až tři hodiny před tréninkem. Tělo pak velice dobře vstřebá veškeré živiny a nebere je přímo ze svého těla spalováním bílkovin (svalů). Prostě do pročištěného a lehce vyhladovělého těla dodáte vše potřebné. Tělo to vcucne jak malinu.

Doporučuji si dát na páru mraženou zeleninu, přidat kousek ryby (např. filé, pstruha, makrelu, lososa) a vařit na páře cca 15 minut a na závěr přidat kousek sýra, který se rozpustí. Můžete si též udělat např. vajíčko. Přílohu ve formě rýže či brambor máme již uvařenu, jen si ji dopřipravíme. Vše to stihneme do kýžené 1/2 hodinky po tréninku a máme čerstvé dobré jídlo. Je to taková pozdní vydatná snídaně či již prakticky dřívější oběd. Najím se dosytosti. Po této obědo/snídani se necítím unavená, tělo rychle vše stráví a je dál aktivní. Standardní oběd ve 12 h již nemám, chuť k jídlu dostanu až později odpoledne. V tu dobu si dám spíš něco ala snídaně, tedy jakousi svačinu. Naopak večeři mám pak trochu vydatnější, obvykle při ní dojím zbytky z ranní snídaně :).

Můžete vyzkoušet, třeba vám to taky takto bude vyhovovat. Chce to mít jen trochu čas, protože tento režim je lehce posunut. Pracovat lze začít kolem 10 až 11 h s tím, že s případnou prací skončíte o to později…

Autor: Jitka Vachtová

Doučuji matematiku online přes Skype a webovou tabuli. První vyučovací hodina je ZDARMA. Vyzkoušejte…